Category
- [Windows 11/10] Řešení problémů - Nelze vypnout
- [Windows 11/10] Řešení potíží – Řešení chybových zpráv systému nebo nereagujícího systému (zamrznutí / černá obrazovka / bílá obrazovka během používání)
- [Notebook] Řešení problémů - Systém je pomalý
- [Windows 11/10] Řešení potíží – Chyby s modrou obrazovkou ve Windows (BSOD)
- Časté otázky k notebookům
[Windows 11/10] Řešení potíží – Jak opravit problém s automatickým vypínáním/restartem
Relevantní produkty: Notebooky, stolní počítače, All-in-One PC, herní handheldy, základní desky
Příčin problémů s automatickým vypínáním a restartem může být mnoho. Problém může spočívat v hardwaru (základní deska, diskové jednotky, operační paměť apod.) nebo softwaru (aplikace, ovladače, systém Windows apod.). Dalším běžným důvodem je vypínání počítače kvůli potížím s teplem, kdy se teplota CPU dostane vysoko nad cílovou hodnotu. Více informací s dozvíte v článku Řešení potíží – problémy s přehříváním počítače. Řešení dalších potíží s nečekaným vypínáním a restartováním počítače najdete v tomto článku.
Přejděte k pokynům odpovídajícím aktuální verzi operačního systému Windows na vašem počítači:
- Aktualizujte na počítači BIOS / balíčky Windows / ovladače na nejnovější verzi
- Spusťte diagnostiku hardwaru prostřednictvím aplikace MyASUS
- Zkontrolujte periferie, zda nedošlo k instalaci nebo změně hardwarových zařízení
- Zkontrolujte nedávno nainstalované/aktualizované programy nebo aplikace
- Obnovte systém z bodu obnovení
- Obnovte svůj počítač
Aktualizujte na počítači BIOS / balíčky Windows / ovladače na nejnovější verzi
Aktualizace softwaru obvykle pomáhá se stabilitou a optimalizací systému, a tak vám doporučujeme kontrolovat a často aktualizovat verze softwaru na vašem počítači. Zde najdete více informací o tom, jak aktualizovat BIOS:
Jak použít Winflash k aktualizaci verze BIOSu v systému Windows
Jak používat EZ Flash k aktualizaci verze BIOSu v notebooku
(Pokud máte stolní počítač, využijte článek EZ Flash 3 pro základní desky ASUS – Představení)
Zde najdete více informací k provedení aktualizace Windows a ovladačů:
Jak provést aktualizaci Windows
Jak aktualizovat ovladače prostřednictvím zákaznické podpory v MyASUS
Pokud problém přetrvá i po aktualizaci BIOSu / balíčků Windows / ovladačů, pokračujte s řešením problémů v další kapitole.
Spuštění diagnostiky hardwaru v MyASUS
To, zda je hardwarové zařízení v pořádku, můžete zjistit pomocí diagnostiky hardwaru v MyASUS. Pokud dojde k jakékoli chybě po diagnostice, doporučujeme, abyste navštívili servisní středisko ASUS a nechali si hardwarové zařízení vyměnit.
- Napište a vyhledejte [MyASUS] v panelu hledání Windows①, pak klikněte na [Otevřít]②.
Pokud se nenajde žádný výsledek, znamená to, že na vašem počítači není aplikace nainstalována. V takovém případě využijte článek Jak nainstalovat MyASUS. - V MyASUS vyberte [Zákaznická podpora]③.
- V nabídce [Diagnostika systému]④ vyberte možnost [Všechny] v sekci Diagnostika hardwaru⑤ a pak klikněte na [Zkontrolovat]⑥. Zde se dozvíte víc k tématu Diagnostika systému v MyASUS – Představení.
Poznámka: Pokud v MyASUS není žádná karta Diagnostika systému, znamená to, že váš počítač tuto funkci nepodporuje. Tento krok tedy přeskočte a přejděte do kapitoly 3. Zde se dozvíte víc o tom, proč vidíte v aplikaci MyASUS pouze funkci „Zákaznická podpora“. - Pokud se objeví jakákoli chyba, navštivte servisní středisko ASUS, kde vám hardwarové zařízení vymění. Zde se dozvíte víc o tom, jak využít zákaznickou podporu ke kontaktování společnosti ASUS s žádostí o opravu.
Pokud nebudou nalezeny žádné chyby po provedení kontroly „Diagnostika hardwaru“, znamená to, že vaše hardwarová zařízení jsou v pořádku. Pokračujte k další kapitole řešení potíží.
Zkontrolujte periferie nebo veškerá nainstalovaná/změněná hardwarová zařízení
Někdy mohou být příčinou automatického vypínání nebo restartování externí zařízení připojená k vašemu počítači. Pokuste se je tedy odebrat. Může se jednat o pevné disky, tiskárny, paměťové karty, externí optické mechaniky (pokud je váš počítač vybaven vnitřní mechanikou, vyjměte z ní CD/DVD), dongly apod. Poté restartujte svůj počítač. Pokud se po restartování počítače problém již neprojeví, může být příčinou problému dané externí zařízení. Doporučujeme vám, abyste toto zařízení dále nepoužívali a kontaktovali s žádostí o podporu výrobce zařízení.
Pokud žádná externí zařízení nepoužíváte, nebo pokud problém i po jejich vyjmutí stále přetrvává, ujistěte se, zda jste sami v minulosti neinstalovali nebo nevyměňovali hardwarová zařízení, například pevné disky (HDD nebo SSD) nebo paměťové moduly. Mohl by se totiž vyskytnout problém s kompatibilitou mezi novým hardwarem a produkty/systémem ASUS. Zkuste proto tato hardwarová zařízení odebrat. Pokud se problém po vyjmutí hardwarového zařízení již neobjeví, doporučujeme vám, abyste toto zařízení dále nepoužívali a kontaktovali výrobce zařízení s žádostí o podporu.
Pokud problém přetrvá i po provedení výše uvedených kroků, postupujte dále.
Zkontrolujte nedávno nainstalované/aktualizované programy nebo aplikace
Některé problémy se mohou vyskytnout po aktualizaci Windows nebo po instalaci konkrétní aplikace na počítač. Může se totiž vyskytnout problém s kompatibilitou mezi aplikacemi a systémem, případně může spadnout jádro Windows.
Nedávno nainstalované aktualizované položky najdete v historii aktualizací.
- Napište a vyhledejte [Nastavení aktualizace Windows] v panelu hledání Windows① a pak klikněte na [Otevřít]②.
- Vyberte [Historie aktualizací]③.
- V historii aktualizací uvidíte aktualizace funkcí, kvalitativní aktualizace a aktualizace ovladačů apod., které byly nainstalované na váš počítač.
- Zde si můžete prohlédnout datum instalace a zamyslet se, zda se nejedná o den, kdy se začal vyskytovat problém s automatickým vypínáním nebo restartováním. V následujícím návodu pak zjistíte, jak aktualizaci odinstalovat, nebo jak se vrátit k předchozí verzi.
Vraťte se k předchozí verzi aktualizace funkcí
Pokud se problém s automatickým vypínáním nebo restartováním vyskytne po instalaci aktualizace funkcí ve Windows, doporučujeme vám, abyste se vrátili k předchozí verzi a počkali na úpravu od společnosti Microsoft. Tím zabráníte počátečním problémům s nestabilitou. Zde se dozvíte víc o tom, jak se vrátit k předchozí verzi Windows.
Pokud se nemůžete vrátit k předchozí verzi Windows, doporučujeme vám, abyste obnovili systém z bodu obnovení. Zde se dozvíte, jak použít bod obnovení k obnovení systému.
Odinstalace kvalitativních aktualizací Windows
Pokud se problém s automatickým vypínáním nebo restartováním začne vyskytovat po instalaci kvalitativních aktualizací ve Windows, doporučujeme vám odinstalovat aktualizaci a počkat na úpravu od společnosti Microsoft. Informace k odinstalaci najdete v následujícím postupu.
- V historii aktualizací klikněte na [Odinstalovat aktualizace]①.
- Vyberte položku, kterou chcete odebrat②, pak klikněte na [Odinstalovat]③.
Vraťte se k předchozí verzi ovladačů
Pokud se problém s automatickým vypínáním nebo restartováním začne objevovat po aktualizaci ovladačů ve Windows, doporučujeme vám, abyste se vrátili k předchozí verzi a počkali na opravu. V následujícím popisu se dozvíte, jak se vrátíte k předchozí verzi ovladačů.
- Napište a vyhledejte [Správce zařízení] v panelu hledání Windows①, pak klikněte na [Otevřít]②.
- Klepněte na šipku vedle položky [Grafické adaptéry]③, pak klikněte pravým tlačítkem na [Intel(R) UHD Graphics 620]④ a vyberte [Vlastnosti]⑤.
V následujícím postupu je jako příklad využita grafická karta Intel. Vyberte vadný ovladač, u něhož se chcete vrátit k předchozí verzi. - Vyberte [Ovladač]⑥, pak vyberte [Vrátit změny ovladače]⑦.
- Vyberte důvod [Proč se vracíte k předchozí verzi?]⑧, pak klikněte na [Ano]⑨. Systém se začne vracet k dříve nainstalovanému ovladači.
Odinstalujte konkrétní aplikaci
K chybám automatického vypínání nebo restartování může docházet, pokud se vyskytne problém s kompatibilitou mezi původní nainstalovanou aplikací a systémem Windows. Doporučujeme vám, abyste tuto aplikaci nejprve odinstalovali. Zde se dozvíte víc k tématu, jak vyhledat nebo odinstalovat nedávno nainstalované aplikace.
Pokud problém po odinstalaci této aplikace zmizí, doporučujeme vám, abyste zkontrolovali podporovaný operační systém nebo specifikace na oficiálním webu této aplikace, nebo kontaktujte s žádostí o podporu výrobce aplikace.
Pokud problém přetrvá i po provedení výše uvedeného postupu, pokračujte k další kapitole řešení potíží.
Obnovení systému z bodu obnovení
Pokud se problém s automatickým vypínáním nebo restartováním začal vyskytovat teprve nedávno a pokud jste vytvořili bod obnovení, nebo pokud existuje automaticky vytvořený bod obnovení, pak se můžete pokusit obnovit na počítači stav, který existoval před začátkem výskytu problému. Zde se dozvíte víc o tom, jak používat body obnovení k obnovení systému.
Pokud problém přetrvá, pokračujte k další kapitole řešení potíží.
Pokud problém přetrvá i po provedení všech kroků řešení potíží, zálohujte si osobní soubory a pak uveďte počítač zpět do původní konfigurace. Zde se k tématu dozvíte víc:
Jak obnovit systém a zachovat si osobní soubory
Pokud svůj problém nevyřešíte pomocí výše uvedeného řešení a informací, obraťte se na zákaznické servisní středisko ASUS, kde vám poskytnou další informace.
- Aktualizujte BIOS / balíčky Windows / ovladače na nejnovější verzi na vašem notebooku
- Spusťte diagnostiku hardwaru pomocí MyASUS
- Zkontrolujte externí periferie nebo nainstalovaná/změněná hardwarová zařízení
- Zkontrolujte nedávno nainstalované/aktualizované softwary nebo aplikace
- Obnovte systém z bodu obnovení
- Obnovte tovární nastavení počítače
Aktualizujte na notebooku BIOS / balíčky Windows / ovladače na nejnovější verzi
Aktualizace softwaru obvykle pomáhá se stabilitou a optimalizací systému, a tak vám doporučujeme kontrolovat a často aktualizovat verze softwaru na vašem počítači. Zde najdete více informací o tom, jak aktualizovat BIOS:
Jak použít Winflash k aktualizaci verze BIOSu v systému Windows
Jak používat EZ Flash k aktualizaci verze BIOSu v notebooku
(Pokud máte stolní počítač, využijte článek EZ Flash 3 pro základní desky ASUS – Představení)
Zde najdete více informací k provedení aktualizace Windows a ovladačů:
Jak provést aktualizaci Windows
Jak aktualizovat ovladače prostřednictvím zákaznické podpory v MyASUS
Pokud problém přetrvá i po aktualizaci BIOSu / balíčků Windows / ovladačů, pokračujte s řešením problémů v další kapitole.
Spusťte diagnostiku hardwaru pomocí MyASUS
To, zda je hardwarové zařízení v pořádku, zjistíte prostřednictvím diagnostiky hardwaru v MyASUS. Pokud dojde při diagnostice k problému, doporučujeme vám navštívit servisní centrum ASUS a hardwarové zařízení vyměnit.
- Napište a vyhledejte [MyASUS] v panelu hledání Windows① a pak klikněte na [Otevřít]②.
Pokud se nevyhledá žádný výsledek, znamená to, že na vašem počítači nemusí být program nainstalován. Nahlédněte prosím do článku Jak nainstalovat MyASUS. - V sekci MyASUS vyberte [Zákaznická podpora]③.
- V sekci [Diagnostika systému]④ vyberte možnost [Všechny] u diagnostiky hardwaru⑤ a pak klikněte na [Zkontrolovat]⑥. Zde se můžete dozvědět více o diagnostice systému MyASUS – Představení.
Poznámka: Pokud v MyASUS nenajdete záložku Diagnostika systému, znamená to, že váš počítač tuto funkci nepodporuje. Ignorujte proto tento krok a přejděte do další kapitoly. Zde se dozvíte více o tom, proč v aplikaci MyASUS vidím pouze funkci „Zákaznická podpora“. - Pokud dojde k jakékoli chybě, navštivte servisní středisko ASUS a nechte si své zařízení vyměnit. Zde se dozvíte více o tom, jak používat zákaznickou podporu ke kontaktování společnosti ASUS a podat žádost o opravu.
Pokud nenajdete žádný problém po kontrole „diagnostiky hardwaru“, znamená to, že jsou vaše hardwarová zařízení v pořádku. Postup pro řešení problémů pak také najdete v další kapitole.
Zkontrolujte externí periferie jakéhokoli nainstalovaného/změněného zařízení
Někdy mohou externí zařízení připojená k vašemu počítači způsobovat automatické vypínání/restart. Proto tato zařízení odpojte. Může se jednat o externí pevné disky, tiskárny, paměťové karty, externí optické mechaniky (pokud je váš počítač vybaven interní optickou mechanikou, vyjměte z ní disk), dongly apod. Poté restartujte svůj počítač. Pokud po restartování počítače k problému již nedochází, může být příčinou problému právě toto externí zařízení. Doporučujeme vám, abyste toto zařízení nepoužívali a požádali o podporu výrobce zařízení.
Pokud nepoužíváte žádná externí zařízení, nebo problém přetrvá i po jejich odebrání, ujistěte se, zda jste nenainstalovali / nevyměnili žádná hardwarová zařízení, například diskové jednotky (HDD nebo SSD) nebo paměťové moduly. Příčinou totiž může být problém s kompatibilitou mezi novými hardwarovými zařízeními a produkty/systémy ASUS. Pokuste se proto hardwarové zařízení odebrat. Pokud nenarazíte na problém po odebrání hardwarového zařízení, doporučujeme vám, abyste toto zařízení nepoužívali a obrátili se s žádostí o podporu na výrobce zařízení.
Pokud problém i po provedení výše uvedených kroků přetrvává, pokračujte s řešením problémů následující kapitolou.
Zkontrolujte nedávno nainstalované/aktualizované softwary nebo aplikace
K některým problémům může docházet po aktualizaci Windows nebo instalaci konkrétní aplikace na váš počítač. Mohou nastávat problémy s kompatibilitou mezi aplikacemi a systémem, nebo může docházet k pádům základních programů Windows.
V historii aktualizací se můžete přesvědčit o nedávno aktualizovaných položkách.
- Napište a vyhledejte [nastavení aktualizace Windows] v panelu hledání Windows①, pak klikněte na [Otevřít]②.
- Vyberte [Zobrazit historii aktualizací]③.
- V zobrazení historie aktualizací se uvede seznam aktualizací funkcí, kvalitativních aktualizací a aktualizací ovladačů, které byly na váš počítač nainstalovány.
- Zde se můžete podívat na datum instalace a zamyslet se, zda k problémům s vypínáním a restartováním docházelo i před tímto datem. V následující sekci se dozvíte, jak provést odinstalaci nebo se vrátit k předcházející verzi.
Návrat k předchozí verzi aktualizací funkcí
Pokud dochází k automatickému vypínání nebo restartu po instalaci funkčních aktualizací ve Windows, doporučujeme vám, abyste se vrátili k předchozí verzi a počkali, než Microsoft vydá další verzi opravující problém se stabilitou. Zde se dozvíte více o tom, jak se vrátit k předcházející verzi Windows.
Pokud se nemůžete vrátit k předchozí verzi Windows, doporučujeme vám, abyste obnovili systém z bodu obnovení. Zde se dozvíte více o tom, jak použít bod obnovení k obnovení systému.
Odinstalace kvalitativních aktualizací Windows
Pokud dojde k automatickému vypínání nebo restartování po instalaci kvalitativních aktualizací ve Windows, doporučujeme vám, abyste odinstalovali aktualizaci a počkali na úpravu ze společnosti Microsoft. Informace o procesu odinstalace najdete v následujících krocích.
- V zobrazení historie aktualizací klikněte na [Odinstalovat aktualizace]①.
- Vyberte položku, kterou chcete odinstalovat②, pak klikněte na [Odinstalovat]③.
Návrat k předchozí verzi ovladačů
Pokud dochází k automatickému vypínání nebo restartování po aktualizaci ovladačů ve Windows, doporučujeme, abyste se vrátili k předchozí verzi a počkali na opravu. V následujících krocích se dozvíte, jak se vrátit k předchozí verzi ovladačů.
- Napište a vyhledejte [Správce zařízení] do panelu hledání Windows①, pak klikněte na [Otevřít]②.
- Klikněte na šipku vedle [Grafických adaptérů]③, pak klikněte pravým tlačítkem na [Intel(R) UHD Graphics 620]④ a vyberte [Vlastnosti]⑤.
Následující kroky využívají jako příklad grafiku Intel. Vyberte vadný ovladač, u kterého se chcete vrátit k předchozí verzi. - Vyberte [Ovladač]⑥, pak vyberte [Vrátit změny ovladače]⑦.
- Vyberte důvod [Proč se vracíte k předchozí verzi?]⑧, pak klikněte na [Ano]⑨. Systém se začne vracet k dříve nainstalované verzi ovladače.
Odinstalace konkrétní aplikace
K problému s automatickým vypnutím nebo restartováním může dojít ve chvíli, kdy dojde k problémům s kompatibilitou mezi nainstalovanou aplikací a systémem Windows. Doporučujeme vám, abyste nejdříve odinstalovali aplikaci. Zde se dozvíte, jak vyhledat nebo odinstalovat nedávno nainstalované aplikace.
Pokud problém zmizí po odinstalaci této aplikace, doporučujeme vám, abyste zkontrolovali podporovaný operační systém nebo specifikace na oficiálním webu dané aplikace. Případně se můžete s žádostí o podporu obrátit na výrobce aplikace.
Pokud problém přetrvá i po provedení výše uvedených kroků, pokračujte s řešením problémů v další kapitole.
Obnovení systému z bodu obnovení
Pokud se problém s automatickým vypínáním nebo restartováním začal objevovat v poslední době a pokud máte vytvořen bod obnovení, případně existuje automatický bod obnovení systému, pokuste se obnovit počítač do stavu, ve kterém se problém ještě neobjevoval. Zde se dozvíte více o tom, jak použít bod obnovení k obnovení systému.
Pokud problém přetrvá, pokračujte s řešením problémů do další kapitoly.
Pokud problém přetrvá i po všech výše uvedených krocích, zálohujte si osobní soubory a obnovte původní konfiguraci vašeho počítače. Zde se dozvíte k tématu více:
Windows 10 – Jak obnovit systém a zachovat osobní soubory
Pokud problém pomocí výše uvedeného postupu nevyřešíte, kontaktujte zákaznické centrum ASUS s žádostí o další informace.