Miért ártalmas a kék fény?
A nagy energiájú, 415 – 455 nanométeres hullámhosszú ultraibolya sugárzás kárt tud tenni az emberi szemben. Különösen a szemlencsére és az ideghártyára ártalmas, rövidlátást és makuladegenerációt okozhat.
A monitorok által kibocsátott kék fények túlerőltetik a szemet, fejfájást és alvási rendellenességeket okozhatnak. A gyerekek szeme különösen érzékeny, mivel a szemlencséjük még kevésbé hatékonyan szűri ki a kék fényeket, ezért a fiatalkori makuladegeneráció (ideghártya-károsodás) kockázata magasabb.
Hogyan hat a képernyő villódzása a szemre?
A villódzást az okozza, hogy a LED-es háttérvilágítás sűrűn ki-be kapcsolgat, miközben próbálja a képernyő fényességét szinten tartani. Visszavett fényerő mellett jobban észrevehető.
A képernyő villódzása ezredmásodperces fényerőváltozásokkal bombázza a szemet. Ezek hatására a pupilla állandóan kitágul és összehúzódik – ez okozza a szem elfáradását, túlerőltetését és a fejfájást.
Hogyan hat a szemre a csillogó képernyő?
A sima, tükröződő felületek hajlamosak visszaverni a fényt és nem kívánatos becsillanásokat okozni. Amellett, hogy ez a látványt is zavarja, a csillogás szintén a szem elfáradásának és túlerőltetésének forrása lehet.